Πρόκριση στα ημιτελικά με ανατροπή για τον Θρύλο

Με ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο και χάρη στη μοναδική ικανότητα του Βαλμπουενά να μοιράζει… γκολ ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-2 τη Λαμία και σφράγισε την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας. Λεπτομέρεια: ο Βαλμπουενά είδε το πρώτο ημίχρονο από τον πάγκο και αναγκάστηκε ο Πέδρο Μαρτίνς να τον ρίξει στη… μάχη στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους κι ενώ στο 44΄ο Αντέτζο είχε ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενου και στις μνήμες των 20.000 οπαδών του Ολυμπιακού, που ήταν στις εξέδρες, ήρθε ο περσινός αποκλεισμός από την ομάδα της Φθιώτιδας.  Όμως, οι Πειραιώτες στο δεύτερο μέρος πετούσαν… φωτιές. Εβαλαν τη μπάλα κάτω, δημιούργησαν πολλές φάσεις και με πρωτεργάτη τον εκπληκτικό Ματιέ Βαλμπουενά, που έδωσε τρεις ασίστ σε Χασάν και Σισέ (2),  δεν άφησαν κανένα περιθώριο στη Λαμία να πιστέψει πως μπορεί να επαναλάβει ό,τι είχε πετύχει την προηγούμενη αγωνιστική σεζόν.
Με 21 τελικές, 3 γκολ, ένα δοκάρι και κατοχή 72% τελείωσε το ματς ο Ολυμπιακός.

Οι φάσεις και τα γκολ του αγώνα…

Φουριόζοι μπήκαν οι ερυθρόλευκοι στο ματς ζητώντας το γρήγορο γκολ που θα τους άνοιγε το δρόμο προς τη νίκη – πρόκριση. Με πίεση στα δύο τρίτα του γηπέδου κατόρθωσαν να έχουν την απόλυτη κατοχή της μπάλας, αλλά η Λαμία ήταν αυτή που απείλησε πρώτη, όταν στο 6΄ο Τιρόνε σέντραρε από αριστερά και ο Καραμάνος δεν μπόρεσε να κάνει όπως θα ήθελε την προβολή, δίνοντας τη δυνατότητα στον Αλέν να πέσει στα πόδια του και να μπλοκάρει τη μπάλα.
Η απάντηση των Πειραιωτών ήταν άμεση και στο αμέσως επόμενο λεπτό (7’) ο Χασάν έχασε τεράστια ευκαιρία, όταν μετά από γέμισμα του Τσιμίκα σούταρε άστοχα με το αριστερό.
Στο 11’ ο Χασάν πίεσε τα στόπερ της Λαμίας, ο Γκιλιέρμε έκλεψε τη μπάλα και μπαίνοντας στη μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων πάσαρε στον επερχόμενο Μασούρα, ο οποίος σούταρε πάνω στον Κάχριμαν. Στα μισά του ημιχρόνου και ενώ ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν τους διαδρόμους προς τη μεγάλη περιοχή τους, ο Φορτουνής εξαπέλυσε, έξω από την περιοχή, κεραυνό με το αριστερό, αλλά η μπάλα εξοστρακίστηκε από το πόδι του Τζανετόπουλου και κατέληξε κόρνερ. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο για να ακολουθήσει η ψυχρολουσία του 44΄. Η Λαμία κέρδισε φάουλ από τα δεξιά, το οποίο εκτέλεσε ο Τιρόνε στην καρδιά της άμυνας των ερυθρόλευκων. Εκεί πετάχτηκε ο Αντέτζο και με προβολή νίκησε τον Αλέν και πάγωσε το Καραϊσκάκη.
Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Πέδρο Μαρτίνς επιστράτευσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας, τον Ελ Αραμπί και τον πρώτο στις ασίστ, Βαλμπουενά, οι οποίοι πήραν τις θέσεις του Λοβέρα και του Μασούρα. Με όλα τα όπλα του, πλέον, στην ενδεκάδα ο Ολυμπιακός άρχισε να πιέζει για την ισοφάριση. Στο 52΄μετά από κόρνερ που κέρδισε ο Καμαρά με σούτ από το ύψος του πέναλτι, ακολούθησαν δύο ακόμη συνεχόμενα από κεφαλιές του Ελ Αραμπί και του Σεμέδο που κόντραραν σε παίκτες της Λαμίας. Στο 56’ φάουλ του Βαλμπουενά κατέληξε επίσης σε κόρνερ από διπλή απόκρουση του Κάχριμαν, ο οποίος ένα λεπτό αργότερα ξανανίκησε τον Γάλλο του Ολυμπιακού, όταν με ψαλιδάκι ανάγκασε τον πορτιέρε των φιλοξενούμενων σε εντυπωσιακή επέμβαση στη δεξιά γωνία της εστίας του.
Ο Ολυμπιακός είχε πιάσει τη Λαμία από το λαιμό και την πίεζε ασφυκτικά και αυτό απέφερε καρπούς με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού. Σε κόρνερ από τα δεξιά του Βαλμπουενά ο Χασάν με κεφαλιά, από το πρώτο δοκάρι, έστειλε τη μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα των «μπλε» της Φθιώτιδας, κάνοντας τους 20.000 οπαδούς της ομάδας, που βρέθηκαν στο Καραϊσκάκη, να πανηγυρίσουν έντονα την ισοφάριση.
Με το φαληρικό γήπεδο να έχει πάρει… φωτιά και τον Ρόμανιτς στο 61’ να αφήνει την ομάδα του με 10 παίκτες καθώς αντίκρισε τη 2η κίτρινη,  οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο φρενήρη ρυθμό και στο 71’ έφτασαν… δύο ανάσες από το γκολ – πρόκριση. Ο Χασάν με μαγική μεταβίβαση έβγαλε τον Ελ Αραμπί τετ –α-τετ με τον Κάχριμαν, ο οποίος με το δεξί χέρι έδιωξε σε κόρνερ, με το οποίο ο Βαλμπουενά έστειλε τη μπάλα συστημένη στο κεφάλι του Χασάν, που σημάδεψε το δοκάρι της Λαμίας. Ο,τι δεν μπόρεσε να κάνει ο Χασάν το κατάφερε ένα λεπτό αργότερα ο Σισέ, που με κεφαλιά κεραυνοβόλησε τον Κάχριμαν. Η σέντρα από το μαγικό δεξί πόδι του Βαλμπουενά που πέντε λεπτά αργότερα (77’) δημιούργησε και το τρίτο γκολ των Πειραιωτών, όταν με εκτέλεση φάουλ «κέρασε» τον Σισέ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, σφραγίζοντας ουσιαστικά την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας.
Με την πρόκριση, πλέον, να έχει κριθεί οι Πειραιώτες κατέβασαν ταχύτητα, αλλά και πάλι βρέθηκαν κοντά σε ένα τέταρτο γκολ όταν στο 86’ ο Μορ έβγαλε τον Ελ Αραμπί μόνο απέναντι στον Κάχριμαν, που για ακόμη μία φορά νίκησε τον Μαροκινό επιθετικό. Κι επειδή όταν χάνεις γκολ τότε δέχεσαι, στο 89’ ο Σισέ ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Νιάσε. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Βιγιάλμπα για να διαμορφώσει το τελικό 3-2.

Σκόρερ:
 44’ Αντέντζο, 60’ Χασάν, 72’ Σισέ, 77’ Σισέ, 90’ πεν. Βιγιάλμπα

Κίτρινες: 36’ Ρόμανιτς, 55’ Βασιλόγιαννης, 61’ Ρόμανιτς, 64’ Μπουλούλης

Κόκκινη: 61΄Ρόμανιτς

Συνθέσεις

Ολυμπιακός: Αλέν, Γκασπάρ, Σεμέδο, Σισέ, Τσιμίκας, Γκιγιέρμε, Καμαρά, Μασούρας (46’ Βαλμπουενά), Φορτούνης, Λοβέρα (46’ Ελ Αραμπί), Χασάν (78’ Μορ)

Λαμία: Κάχριμαν, Αντέντζο, Τζανετόπουλος, Νιασέ, Βασιλόγιαννης (75’ Βιγιάλμπα), Τιρόνε (65’ Σκόνδρας), Καραμάνος (65’ Σασί), Ρόμανιτς, Βάντερσον, Ασίγκμπα, Μπουλούλης.