Προκρίθηκε στα πλέι οφ του Europa League η ΑΕΚ 1-1 με την Κραϊόβα

Το εισιτήριο για τα πλέι οφ του Europa League, όπου θα αντιμετωπίσει την Τράμπζονσπορ, σφράγισε την Πέμπτη η ΑΕΚ.

Οι «κιτρινόμαυροι» αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με την Κραϊόβα στο -κεκλεισμένων των θυρων, λόγω τιμωρίας- ΟΑΚΑ και σε συνδυασμό με τη νίκη τους με 2-0 από το πρώτο ματς, προκρίθηκαν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Όπως συνέβη και στη Ρουμανία ο Πέτρος Μάνταλος άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, αυτή τη φορά στο 26ο λεπτό με σουτ.

Δύο λεπτά αργότερα η ελληνική ομάδα είχε δοκάρι σε προσπάθεια του Ολιβέιρα, ενώ στο 63ο λεπτό η Κραϊόβα έφερε το παιχνίδι στα ίσα με κοντινή κεφαλιά του Ιβάνοβ.

ΑΕΚ (Μιγκέλ Καρντόσο): Μπάρκας, Παουλίνιο, Βράνιες, Σβάρνας, Λόπες, Σιμόες (83΄ Γαλανόπουλος), Κρίστιτσιτς (58΄ Σιμάο), Μάνταλος, Ζεράλντες, Λιβάγια (58΄ Βέρντε), Ολιβέιρα

ΚΡΑΪΟΒΑ (Κορνέλιου Παπούρα): Πιλιατσέλι, Μάρτιτς, Μπάνκου, Άτσκα, Κέλιτς, Ματέιου, Τσικαλντάου, Ιβάνοφ (80΄ Κονσταντίν), Ρομάν (63΄ Φόρτες), Μπάρμπουτ, Μιχάιλα (55΄ Βαταγέλου)