Home

ΡΟΗ  ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Πρωταθλητής Ελλάδας ο Θρύλος με θρίαμβο επί του ΠΑΟ

0 σχόλια ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΟΣΦΠ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Με νίκη – ανατροπή επί του αιωνίου αντιπάλου του σφράγισε ο Ολυμπιακός την κατάκτηση του 46ου πρωταθλήματος Ελλάδας στην ιστορία του συλλόγου. Οι Πειραιώτες αν και βρέθηκαν να χάνουν στο ημίωρο του ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Super League Interwetten με 1-0,  κατάφεραν με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χασάν να νικήσουν με 3-1 τον Παναθηναϊκό και σε συδυασμό με την ήττα του Αρη από την ΑΕΚ πανηγύριασαν τον τίτλο 7 αγωνιστικές πριν το φινάλε της διοργάνωσης.
Ο Αιγύπτιος μπήκε στο παιχνίδι στο 36΄ εξαιτίας αναγκαστικής αλλαγής του Μπα. Πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό στο 72′ με κοντινή προβολή μετά από σέντρα του Μπρούμα, ο οποίος στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα, όταν σε κόντρα επίθεση πέτυχε το τρίτο γκολ των πρωταθλητών Ελλάδας, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη – τίτλο επί του Παναθηναϊκού. Το εντυπωσιακό είναι πως δύο γκολ πέτυχε κι ο άλλος “μπόμπερ” του Ολυμπιακού, ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί, τα οποία ακυρώθηκαν από το VAR, χωρίς μάλιστα εμπλέκεται ο ίδιος. Το πρώτο για οφσάιντ του Φορτούνη και το δεύτερο για χέρι του Χασάν!

Με το καλύτερο, λοιπόν, σενάριο για τους φίλους του Ολυμπιακού ήρθε στον Πειραιά το 46ο πρωτάθλημα της ομάδας, ενώ η φιέστα για την απονομή θα γίνει την προτελευταία αγωνιστική στο ματς με τον ΠΑΟΚ.
Οι φάσεις του ντέρμπι…
Ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων από το πρώτο λεπτό και στο 4’ έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Μασούρα, ο οποίος στην προβολή που επιχείρησε έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ και ο Σεμέδο, για λίγα εκατοστά, δεν ήρθε σε επαφή με τη «στρογγυλή θεά» για να την προωθήσει στα αντίπαλα δίχτυα. Στο 9’ ο Ελ Αραμπί σκόραρε, αλλά το γκολ δεν μέτρησε μετά από υπόδειξη του VAR, ενώ στο 14’ το σουτ του Εμβιλά από το ημικύκλιο της περιοχής ήταν άστοχο.
Ο Παναθηναϊκός σε παθητικό ρόλο δεν είχε πραγματοποιήσει καμία τελική, αλλά στην πρώτη του κατάφερε να σκοράρει από την άσπρη βούλα. Ο Μακέντα κέρδισε το πέναλτι και ο ίδιος παίκτης ευστόχησε στην εσχάτη των ποινών στο 30’ σε πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος με την υπόδειξη του VAR. Η ομάδα της πόλης μας είχε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια στο 33’, με τον Διούδη να βγαίνει νικητής στο τετ α τετ με τον Μασούρα.
Στο 36’ ο Πέδρο Μαρτίνς χρειάστηκε να κάνει την πρώτη του αλλαγή με τον Χασάν να μπαίνει στο ματς αντί του τραυματία Μπα. Ο Αιγύπτιος στο 44’, με σουτ έξω από την περιοχή, δεν χρίστηκε σκόρερ για λίγα εκατοστά. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα το πέναλτι στον Φορτούνη έγινε επιθετικό φάουλ ωστόσο λίγο πριν την ανάπαυλα ο Χολέμπας έβγαλε τη σέντρα και ο Χασάν με κεφαλιά νίκησε τον Διούδη για το 1-1 του ημιχρόνου.
Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους ο Ολυμπιακός άγγιξε την ανατροπή με τον Χασάν, όμως ο Βέλεθ έβαλε σωτήρια το σώμα του και άλλαξε την πορεία της μπάλας, στέλνοντάς τη σε κόρνερ. Στο 60’ ο Ελ Αραμπί νίκησε τον Διούδη, με το τέρμα να μην μετράει για χέρι του Αιγύπτιου επιθετικού. Πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Πούγγουρα, ο οποίος για αγκωνιά στον Χασάν αντίκρισε για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα.
Η πίεση των παικτών του Πέδρο Μαρτίνς συνεχίστηκε και στο 72’ ο Μπρούμα έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Χασάν με προβολή πανηγύρισε το δεύτερό του τέρμα, ολοκληρώνοντας παράλληλα την ανατροπή του σκορ. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να ελέγχει τη μεσαία γραμμή και τον ρυθμό του αγώνα, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες και για τρίτο τέρμα. Αυτό ήρθε τελικά στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Μπρούμα να βγαίνει στην κόντρα μετά το κόρνερ των φιλοξενούμενων και σε κενή εστία να πλασάρει για το 3-1.
Διαιτητής: Μπέμπεκ (Κροατία)
Σκόρερ: 31′ Μακέντα πεν., 45+3 Χασάν, 72′ Χασάν, 90 +7 Μπρούμα
Κίτρινες: 29′ Σεμέδο, 43′ Χατζηγιοβάνης, 45+2 Μαουρίσιο, 45+2 Μπουχαλάκης, 45+4 Ελ Αραμπί, 45+4 Πούγγουρας, 66′ Πούγγουρας, 79′ Μασούρας
Κόκκινη: 66′ Πούγγουρας
Συνθέσεις
Ολυμπιακός: Σα, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος, Μπα (36′ Χασάν), Ανδρούτσος, Χολέμπας, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (68′ Καμαρά), Μασούρας (90′ Ρέαμπτσιουκ), Φορτούνης (68′ Μπρούμα), Ελ Αραμπί
Παναθηναϊκός: Διούδης, Μολό, Πούγγουρας, Σένκενφελντ (46′ Αλεξανδρόπουλος), Χουάνκαρ, Βέλεθ, Μαουρίσιο (77′ Ιωαννίδης), Νιάς, Βιγιαφάνιες (84′ Καρλίτος), Χατζηγιοβάνης (79′ Αϊτόρ), Μακέντα (84′ Ενγκμπαγκοτό).