Προβάδισμα πρόκρισης η Μπαρτσελόνα, ιστορικό γκολ ο Μέρτενς

Ότι μπορούσε περισσότερο πήρε η Νάπολι, απέναντι σε ένα πιο ποιοτικό αντίπαλο, όπως η Μπαρτσελόνα. Με καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς και με διπλή ζώνη άμυνας, οι παίκτες του Γκατούζο περιόρισαν στο ελάχιστο τον Μέσι και την παρέα του και απέσπασαν ισοπαλία 1-1 στο «Σαν Πάολο».

Η Νάπολι προηγήθηκε στο 30ο λεπτό με τον Ντρις Μέρτενς, ένα σημαντικό γκολ για τον Βέλγο επιθετικό, καθώς έπιασε στα 121 τέρματα τον κορυφαίο σκόρερ όλων των εποχών της Νάπολι, τον Μάρεκ Χάμσικ. Η ισοφάριση ήρθε στο 57΄από τον Αντουάν Γκριεζμάν. Η πρωταθλήτρια Ισπανίας, ολοκλήρωσε με 10 παίκτες τον αγώνα λόγω αποβολής με 2 κίτρινες κάρτες, στην ίδια φάση, του Βιδάλ (κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα και αποβολή στη συνέχεια για διαμαρτυρία.

Νάπολι: Οσπίνα, Ντι Λορέντζο, Μανωλάς, Μακσίμοβιτς, Μάριο Ρούι, Φαμπιάν Ρουίθ, Ντέμε (79’ Ντέμε), Ζιελίνσκι, Καγιεχόν (74’ Πολιτάνο), Μέρτενς (54’ Μίλικ), Ινσίνιε

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Σεμέντο, Πικέ (90’ Λενγκλέ), Ντε Γιονγκ, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (56’ Αρτούρ), Βιντάλ, Ουμιτιτί, Γκριζμάν (87’ Ανσού Φάτι), Φίρπο, Μέσι