Προβάδισμα πρόκρισης η Ντιναμό Κιέβου, ακόμα σκοράρουν Μόλντε και Φερεντσβάρος

Πιο έμπειρη η Ντιναμό Κιέβου, νίκησε 2-1 στο «Χελάμκο Αρένα» τη Γάνδη και απέκτησε σαφές προβάδισμα πρόκρισης, ενόψει της ρεβάνς στην Ουκρανία. Μάλιστα αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη της ομάδας του Μιρτσέα Λουτσέσκου στο Τσάμπιονς Λιγκ, από το 2015. Η Ντιναμό προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό με τον Σουπριάχα και οι Βέλγοι ισοφάρισαν με τον Κλάιντενστ στο 41΄. Η αποβολή του Μπεζούς στο 53ο λεπτό με 2η κίτρινη κάρτα, έδωσε την ευκαιρία στην ουκρανική ομάδα να πιέσει περισσότερο και τελικά να πετύχει το γκολ της νίκης στο 79΄με τον Ντε Πένα.

Στη Νορβηγία έγινε συναρπαστικό ματς. Η Φερεντσβάρος προηγήθηκε 2-0 (7΄Μπολί, 52΄Ουζούνι)) μέσα στην έδρα της Μόλντε 2-0, οι Νορβηγοί έκαναν την ολική ανατροπή (62΄Τζέιμς, 72΄Έικρεμ, 83΄Έλινγκσεν). Τελικά οι Ούγγροι πήραν την ισοπαλία με το τέρμα του Καράτιν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 87΄.