Προβληματική Γιουβέντους, αποφασιστική Λιόν!

Με το γκολ του Τρουσάρ στο 31ο λεπτό η Λιόν επικράτησε 1-0 στο «Παρκ Ολιμπίκ Λιονέ» της Γιουβέντους, ένα σκορ που της δίνει, έστω ένα ισχνό προβάδισμα πρόκρισης, στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, ενόψει της ρεβάνς στις 17 Μαρτίου στο Τορίνο.
Η πρωταθλήτρια Ιταλίας είχε ανούσια τις περισσότερες φορές κατοχή της μπάλας (64%) και είναι χαρακτηριστικό, ότι δεν είχε καμία τελική στον στόχο. Η ομάδα του Ρούντι Γκαρσία είχε και δοκάρι στο 21ο λεπτό σε κεφαλιά του Εκαμπί.

Λιόν: Λόπες, Ντενάγιερ, Μαρσέλο, Μαρτσάλ, Ντιμπουά (78’ Τετέ), Τουσάρ, Αουάρ, Κορνέ (81’ Άντερσεν), Εκαμπί (66’ Τεριέ), Ντεμπελέ, Σοάρες

Γιουβέντους: Σέζνι, Ντανίλο, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Σάντρο, Πιάνιτς (62’ Ράμσεϊ), Μπεντακούρ, Κουαδράδο (70’ Ιγκουαϊν), Ραμπιό (78’ Μπερναρντέσκι), Κριστιάνο, Ντιμπάλα