Στα πέναλτι «λύγισε» τη Ρωσία η Κροατία

Οι Κροάτες αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και με 4-3 στα πέναλτι πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά, όπου θα βρουν απέναντί τους την Αγγλία.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 1-1, η παράταση 2-2 και έτσι όλα κρίθηκαν από την… άσπρη βούλα.

Το σκορ άνοιξε για τη Ρωσία ο Τσερίσεφ στο 31′ με σουτ-βολίδα έξω από την περιοχή, οι Κροάτες ισοφάρισαν στο 39′ με τον Κράμαριτς, σκορ που δεν άλλαξε στο β’ ημίχρονο και οδηγηθήκαμε στην παράταση.

Εκεί ο Βίντα έδωσε προβάδισμα στην Κροατία στο 100′, για να ισοφαρίσει ο Φερνάντες (μοιραίος στα πέναλτι) στο 115′ (και τα δύο γκολ με κεφαλιές).

Στα πέναλτι οι Ρώσοι αστόχησαν δύο φορές, οι Κροάτες μία, και έτσι η ομάδα του Ντάλιτς, που απέκλειση την Εθνική μας στα μπαράζ, ζει μέρες 1998, όταν και πάλι είχε φτάσει στα ημιτελικά του Μουντιάλ της Γαλλίας.

Ράκιτιτς – 3-4

Ρωσία (Στάνισλαβ Τσερτσέσοβ): Ακινφέεβ, Κουντριάσοβ, Ιγκνασέβιτς, Κουτσεπόβ, Φερνάντες, Κουζιάεβ, Ζόμπνιν, Σαμέντοβ (54′ Ερόχιν), Τσερίσεβ (67′ Σμόλοβ), Γκολόβιν (102′ Τζαγκόεβ), Τζιούμπα (80′ Γκαζίντσκι).

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Σούμπασιτς, Στρίνιτς (74′ Πίβαριτς), Βίντα, Λόβρεν, Βρσάλικο (97′ Τσόρλουκα), Ράκιτιτς, Μόντριτς, Ρέμπιτς, Πέρισιτς (63′ Μπρόζοβιτς), Κράμαριτς (88′ Κόβατσιτς), Μάντζουκιτς.