Home

ΡΟΗ  ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Στα «ερυθρόλευκα» το ντέρμπι με σούπερ Αγκιμπού

0 σχόλια ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΟΣΦΠ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Με φοβερή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, όπου είχε δύο γκολ, δύο δοκάρια και τρεις ακόμη ευκαιρίες να παραβιάσει την εστία του ΠΑΟΚ, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-1 του «δικεφάλου του βορρά» στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής, τον άφησε πίσω τέσσερις βαθμούς και καταδιώκεται μόνο από την ΑΕΚ, που βρίσκεται στη δεύτερη θέση με ένα βαθμό διαφορά.
Ο πρωταθλητής Ελλάδας με έναν καταπληκτικό Αγκιμπού Καμαρά, που είχε ένα γκολ, μία ασίστι κι ένα δοκάρι θα μπορούσε να νικήσει ακόμη πιο εύκολα τον ΠΑΟΚ, που στο μεγαλύτερο μέρος του ματς είχε μετατραπεί, από τους παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς σε κομπάρσο. Οπως αποδείχτηκε η ήττα από την Άιντραχτ ταρακούνησε για τα καλά τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι μπήκαν στο ντέρμπι αποφασισμένοι να επανέλθουν στις νίκες και το κατάφεραν. Παρά την κούραση από το παιχνίδι της Φρανκφούρτης, μπήκαν στο ντέρμπι με το… μαχαίρι στα δόντια και ανάγκασαν τους αντιπάλους του να κάνουν λάθη από τα οποία προήλθαν τα δύο γκολ που χάρισαν το τρίποντο της νίκης.

Το ματς…

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πάρουν τα ηνία στη μεσαία γραμμή και παράλληλα να πιάσουν ανοργάνωτη την αντίπαλη άμυνα. Αν και ο Ολυμπιακός έφτανε πιο εύκολα στην περιοχή του Πασχαλάκη, δεν είχε καταφέρει να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία στο πρώτο 20λεπτο.

Στο 21’ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τον Θρύλο, όμως το σουτ του Μασούρα σταμάτησε πάνω στον Βαρέλα. Στο επόμενο λεπτό ο αμυντικός του ΠΑΟΚ έβαλε και πάλι το κορμί του για να κόψει την προσπάθεια του Αγκιμπού Καμαρά, αλλά η μπάλα άλλαξε πορεία και κατέληξε στο βάθος της εστίας. Στο 28’ απείλησε ο Μαντί Καμαρά με σουτ έξω από την περιοχή.

Η κυριαρχία του Θρύλου συνεχίστηκε και στο 29’ ο Ελ Αραμπί αρχικά «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια αστόχησε για λίγα εκατοστά. Το ξέφρενο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ιδανικό τρόπο για το σύνολο του Πέδρο Μαρτίνς. Ο Αγκιμπού Καμαρά έφυγε στην αντεπίθεση, πάσαρε στον Μασούρα, ο οποίος με ωραίο πλασέ έγραψε το 2-0.

Τα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου μέρους κύλησαν με τον Ολυμπιακό να διαχειρίζεται άψογα το προβάδισμα των δύο τερμάτων, καθώς άφησε τον ΠΑΟΚ με μόλις μία τελική, αυτή του 35ου λεπτού.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ονιεκουρού να παίρνει τη θέση του Ροντρίγκες και την ομάδα της πόλης μας να πιέζει για να διευρύνει ακόμα περισσότερο το προβάδισμά της. Αυτό παραλίγο να το καταφέρει ο Αγκιμπού Καμαρά στο 51’, αλλά Πασχαλάκης και δοκάρι δεν επέτρεψαν στον άσο από τη Γουινέα να πανηγυρίσει για δεύτερη φορά σήμερα. Ο ΠΑΟΚ… ισοφάρισε τα δοκάρια στο δεύτερο 45λεπτο με την προσπάθεια του Μιχαηλίδη στο 58’.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την μπάλα στα πόδια τους, χωρίς να δημιουργήσουν κάποια ευκαιρία. Αντίθετα ο Τικίνιο στο 79’ θα μπορούσε να είχε κάνει τρία τα τέρματα του Ολυμπιακού. Αντί για αυτό ο πρωταθλητής δέχθηκε γκολ σε αντεπίθεση με τον Μουργκ στο 81’ με τη φάση να ξεκινά από φάουλ πάνω στον Μπουχαλάκη. Το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος και ο Ολυμπιακός διατηρήθηκε στην πρώτη θέση έχοντας ένα βαθμό περισσότερο από την ΑΕΚ και τέσσερις από τον ΠΑΟΚ

Ολυμπιακός: Βατσλίκ – Λαλά, Σισέ, Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ – Εμβιλά, Μαντί Καμαρά (70′ Μπουχαλάκης)- Μασούρας (83′ Βρουσάι), Αγκιμπού Καμαρά (83′ Κούντε), Ροντρίγκες (46′ Ονιεκούρου) – Ελ Αραμπί (59′ Τικίνιο)

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης – Ροντρίγκο, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ (60′ Μιτρίτσα, 78′ Μουργκ)- Σβαμπ, Εσίτι (46′ Ελ Καντουρί) – Ζίβκοβιτς, Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ (60′ Βιεϊρίνια)- Άκπομ (60′ Σφιντέρσκι).

Οι δηλώσεις των προπονητών….

O Πέδρο Μαρτίνς είπε:

Για το ματς: «Ήταν μία σημαντική νίκη. Είμαστε ευχαριστημένοι. Ενα καλό πρώτο ημίχρονο με εξαιρετική απόδοση. Θα μπορούσαν να μπουν περισσότερα γκολ, είχαμε 2-3 καλές ευκαιρίες να πετύχουμε κι άλλα τέρματα. Είχαμε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και ήταν απολύτως φυσιολογικό. Δεν μας απειλήσε όμως ιδιαίτερα, εκτός από τη φάση του γκολ και τη στατική φάση στο δοκάρι. Γενικώς κρατάμε το πρώτο ημίχρονο. Είμαστε χαρούμενοι γιατί είναι σημαντική νίκη για εμάς».

Για τους Μασούρα και Αγκιμπού: Ο Γιώργος πέρασε και έναν τραυματισμό που του έκοψε την εξαιρετική κατάσταση που βρισκόταν. Λόγω του τραυματισμού του έμεινε πίσω και τώρα βρίσκει τον πραγματικό του εαυτό. Ο Αγκιμπού πάντοτε συνεισφέρει με την ποιότητά του και το έδειξε και σήμερα».

Για το αν ήταν πρόκληση για τον ίδιο να κερδίσει τον Λουτσέσκου: «Σημασία έχει ποιος παίζει στον Ολυμπιακό και στον ΠΑΟΚ, αλλά όχι ο Πέδρο ή ο Λουτσέσκου. Σημασία έχει ότι παίζαμε με τον ΠΑΟΚ, θέλαμε να κερδίσουμε και το καταφέραμε».

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου δήλωσε:

Για το παιχνίδι: «Δεν τίθεται θέμα αν μένουμε ικανοποιημένοι από κάτι. Η νίκη του Ολυμπιακού ήταν δίκαιη. Μπήκαμε σε ένα παιχνίδι λαθών στο τρανζίσιον και το περίμενε ο Ολυμπιακός και μας χτύπησε εκεί. Με τις αλλαγές που κάναμε βρήκαμε μία ισορροπία και προσπαθήσαμε να διεκδικήσουμε κάτι παραπάνω. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι δίκαιη η νίκη του Ολυμπιακού».

Για τα διπλά παιχνίδια την εβδομάδα: «Δεν θεωρώ ότι πρέπει να περιμένουμε ένα αποτέλεσμα για να ανεβάσουμε μία ομάδα ή να ρίξουμε μία. Και οι δύο ομάδες προέρχονταν από ευρωπαϊκό παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός προερχόταν από ήττα και είχε ένα έξτρα κίνητρο για να δείξει πράγματα. Εμείς προερχόμασταν από μία νίκη και είχαμε και ελλείψεις, αλλά δεν θέλω να αναφερθώ σε αυτά. Ο Ελ Καντουρί είχε ένα πρόβλημα τραυματισμού, ο Αντρέ το ίδιο, είχαμε ένα πρόβλημα και με τον Σίντκλεϊ. Σίγουρα είμαστε απογοητευμένοι με το αποτέλεσμα, δεν μας αρέσει αλλά ακόμα υπάρχουν πολλά παιχνίδια μπροστά μας. Η μεγαλύτερη απογοήτευση είναι ότι στο πρώτο γκολ που κάναμε και δεχτήκαμε το γκολ μας κόστισε και πέσαμε ψυχολογικά. Δεν μπορέσαμε να επιστρέψουμε και αυτό θεωρώ ότι είναι η μεγαλύτερη μου απογοήτευση».

Για τις πολλές αλλαγές στην άμυνα: «Αυτό που έχει σημασία τη δεδομένη στιγμή είναι να μπορείς να ανταπεξέρχεσαι όταν χάνεις τη μπάλα κοντά στην άμυνα σου. Πρέπει να βρούμε έναν τρόπο να αντιδρούμε καλύτερα σε αυτό το κομμάτι. Ενδεχομένως να ευθύνεται ότι δεν έχουμε και τα πρόσωπα που θέλουμε».