Τα στατιστικά που “σημάδεψαν” την 24η αγωνιστική στην Πρέμιερ Λιγκ

Έστω και δύσκολα η Μάντσεστερ Σίτι, με γκολ του Αγουέρο λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι, έδωσε τη νίκη 1-0 στην ομάδα του, ενώ την ανατροπή της σεζόν έκανε η Νιουκάστλ που με γκολ στο 94΄και στο 95΄ισοφάρισε την Έβερτον σε 2-2. “Επτάψυχη” η Άρσεναλ, έστω και με 10 παίκτες απέδρασε με ισοπαλία από το “Στάμφορντ Μπριτζ”.

Συνολικά τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής:
Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (73′ Αγκουέρο)
Μπόρνμουθ – Μπράιτον 3-1 (36′, 41′ αυτ., 74′ Γουίλσον – 82′ Mούι)
Άστον Βίλα – Γουότφορντ 2-1 (68′ Λουίζ, 90’+5′ Κονσά – 38′ Ντίνι)
Έβερτον – Νιούκαστλ 2-2 (30′ Κεν, 54′ Κάλβερτ-Λιούιν – 90’+4′, 90’+6′ Λεζόν)
Κρίσταλ Πάλας – Σαουθάμπτον 0-2 (23′ Ρέντμοντ, 48′ Άρμστρονγκ)
Τσέλσι – Άρσεναλ 2-2 (28’ πεν. Ζορζίνιο, 84’ Αθπιλικουέτα – 63’ Μαρτινέλι, 87’ Μπεγερίν))
Τετάρτη 22/1
Λέστερ – Γουέστ Χαμ (21.30)
Τότεναμ – Νόριτς (21.30)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπέρνλι (22.15)

Η αγωνιστική αυτή ανέδειξε ορισμένα πολύ ενδιαφέροντα στατιστικά στοιχεία:

=H Τσέλσι έχει χάσει περισσότερους βαθμούς από θέση οδηγού με αντίπαλο την Άρσεναλ, απέναντι σε οποιονδήποτε άλλον αντίπαλο στην Πρέμιερ Λιγκ.

= Ο Νταβίντ Λουίζ έγινε ο πρώτος παίκτης που στο παρελθόν έχει παίξει στην Τσέλσι και αποβάλλεται σε παιχνίδι εναντίον των “μπλε”, μετά τον Βίνι Τζόουνς τον Δεκέμβριο του 1995.

= O χρόνος μεταξύ των δύο τερμάτων της Νιουκάστλ απέναντι στην Έβερτον, ήταν 102 δευτερόλεπτα. Για πρώτη φορά στην ιστορία της στην Πρέμιερ Λιγκ, η Νιουκάστλ πετυχαίνει 2 γκολ στις καθυστερήσεις σε έναν αγώνα.

= Ο Γκάμπριελ Μαρτινέλι έγινε ο πρώτος τινέιτζερ που πετυχαίνει 10+ τέρματα (σε όλες τις διοργανώσεις) σε μία σεζόν μετά τον Νικολά Ανελκά την περίοδο 1998-99.

= Το γκολ του Κάλουμ Γουίλσον απέναντι στην Μπράιτον, ήταν το πρώτο του στην Πρέμιερ Λιγκ μετά από 1319 λεπτά, από το τέρμα που είχε πετύχει με την Γουέστ Χαμ τον περασμένο Σεπτέμβριο.

= Η ιδιοφυία που ακούει στο όνομα Κέβιν Ντε Μπρόινε έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ που δίνει 15+ ασίστ σε τρεις διαφορετικές σεζόν!

= Ο Ζορζίνιο έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής της Τσέλσι που σκοράρει και εντός και εκτός απέναντι στην Άρσεναλ σε μία σεζόν, μετά τον Χουάν Μάτα, την περίοδο 2012-13.

= Ο Ντόμινικ Κλάβερτ-Λιούιν έγινε ο πρώτος Άγγλος ποδοσφαιριστής της Έβερτον, μετά τον Γουέιν Ρούνεϊ την περίοδο 2017-18 που πετυχαίνει περισσότερα από 10 γκολ σε μία σεζόν στο πρωτάθλημα.