Τέταρτος ο Γκολομέεβ στη Γαλλία

Με δύο παρουσίες σε τελικούς, ολοκληρώθηκε σήμερα (12/6) η ελληνική συμμετοχή στο μίτινγκ κολύμβησης της σειράς “Mare Nostrum”, που διεξήχθη στο Κανέτ – Αν-Ρουσιγιόν της Γαλλίας.

Ο Κριστιάν Γκολομέεβ πήρε την τέταρτη θέση στα 50μ. πεταλούδα με 23.62, ενώ ο Απόστολος Χρήστου κατετάγη έκτος στα 100μ. ύπτιο με 55.42 (είχε κάνει 55.05 στον πρωινό προκριματικό).

Παράλληλα, ο Ανδρέας Βαζαίος τερμάτισε τρίτος στον “μικρό” τελικό των 200μ. μικτή ατομική με 2:04.22 και πήρε την 11η θέση στο σύνολο.

Επόμενος σταθμός για τους τρεις Έλληνες αθλητές είναι η Βαρκελόνη, όπου το Σαββατοκύριακο 15-16 Ιουνίου διεξάγεται ο τρίτος και τελευταίος αγώνας της σειράς.
Στην ισπανική πόλη θα βρεθούν επίσης η Νόρα Δράκου και η Άννα Ντουντουνάκη, που κι αυτές προετοιμάζονται για το Παγκοσμίο Πρωτάθλημα της Νότιας Κορέας.