Τη διαφορά την έκανε και πάλι ο Μέσι!

Ποδόσφαιρο πολύ υψηλού επιπέδου απέδωσαν δύο από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες αυτή τη στιγμή στην Ευρώπη. Η Μπαρτσελόνα και η Λίβερπουλ. Οι δύο αντίπαλοι παρέμεναν αήττητες σε όλες τις διοργανώσεις από τον Ιανουάριο, αλλά η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε παρουσιάστηκε κυνική, εκμεταλλεύτηκε τις δικές της στιγμές στο παιχνίδι και επικράτησε 3-0 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λιονέλ Μέσι. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε βρίσκεται έτσι με το ένα πόδι στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, που φέτος θα διεξαχθεί στην Μαδρίτη, στην έδρα της Ατλέτικο.

Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε στο 26ο λεπτό μετά την εκπληκτική ασίστ του Ζόρντι Άλμπα και το πολύ όμορφο τελείωμα του Λουίς Σουάρες. Ο Ουρουγουανός πέτυχε το πρώτο του γκολ φέτος στο Τσάμπιονς Λιγκ, απέναντι στην παλιά του ομάδα. Και τα 12 τελευταία γκολ στην διοργάνωση ο Σουάρες τα έχει πετύχει στο «Καμπ Νου». Δύο λεπτά νωρίτερα είχε αποχωρήσει λόγω τραυματισμού ο Κεϊτά και τη θέση του πήρε ο Χέντερσον. Η καλύτερη φάση για την ομάδα του Κλοπ στο πρώτο ημίχρονο, ήρθε στο 35΄όταν  ο Μανέ βρέθηκε στην πλάτη του Πικέ και του Σέρτζι Ρομπέρτο, έκανε το πλασέ κοντά στο σημείο του πέναλτι, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι. Στο πρώτο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα είχε 52% ποσοστό κατοχής μπάλας. Είχε επίσης τέσσερις τελικές, ενώ έξι μέτρησε η Λίβερπουλ.

Στην επανάληψη η Λίβερπουλ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, αλλά βρήκε απέναντι του έναν εκπληκτικό Τερ Στέγκεν. Στο 47΄αντέδρασε έξοχα σε σουτ του Μίλνερ και το ίδιο έπραξε σε σουτ του Σαλάχ, έξι λεπτά αργότερα. Στο 59΄είπε πάλι «όχι» σε νέο σουτ του Μίλνερ και παρά την πίεση που άσκησε στην αντίπαλη άμυνα, η Μπαρτσελόνα βρήκε και 2ο γκολ στο 75ο λεπτό με τον Μέσι που πλάσαρε προ κενής εστίας, μετά το πρώτο σουτ του Σουάρες που βρήκε στο δοκάρι. Στο 84΄με απίθανη εκτέλεση φάουλ, ο Λιονέλ Μέσι πέτυχε το 3-0 και έφτασε τα 600 τέρματα με την φανέλα της Μπαρτσελόνα μέσα σε 14 χρόνια. Ήταν 1η Μαΐου του 2005 όταν είχε πετύχει το πρώτο του γκολ με την Μπαρτσελόνα!

Στο 84΄η Λίβερπουλ έχασε την ευκαιρία να αλλάξει κάπως τις ισορροπίες ενόψει της ρεβάνς, αλλά ο Σαλάχ έχασε αυτό που δεν χάνεται. Ο Φιρμίνο έκανε πλασέ, ο Ράκιτιτς έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή και ο Αιγύπτιος από θέση βολής, έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Διαιτητής: Κάιπερς (Ολλανδία). Θεατές: 98.299.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Σ. Ρομπέρτο (90’ Αλενιά), Πικέ, Λενγκλέ, Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Βιδάλ, Κουτίνιο (60’ Σεμέδο), Λ. Σουάρες (90’ Ο. Ντεμπελέ), Μέσι.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Γκόμες, Φαν Ντάικ, Μάτιπ, Ρόμπερτσον, Μίλνερ (85’ Οριγκί), Βαϊνάλντουμ (78’ Φιρμίνο), Φαμπίνιο, Κεϊτά (24’ Χέντερσον), Σαλάχ, Μανέ.