Το ρεκόρ της Μπάγερν και η αδυναμία των γηπεδούχων

Η Μπουντεσλίγκα ήταν το πρώτο από τα μεγάλα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα που επέστρεψαν σε δράση μετά την “έκρηξη” της πανδημίας και ήδη έχουν διεξαχθεί δύο αγωνιστικές. Συγκεντρώσαμε τα πιο ενδιαφέροντα στατιστικά στοιχεία από την 27η αγωνιστική στο γερμανικό πρωτάθλημα και σας τα παραθέτουμε:

= Από την επανέναρξη της Μπουντεσλίγκα, στις 16 Μαΐου, έχουν νικήσει μόνο 3 από τους 18 γηπεδούχους, σε αυτές τις δύο αγωνιστικές που έχουν διεξαχθεί. Πολύ χαμηλό ποσοστό, μόλις 16%, όταν πριν από τη διακοπή το ποσοστό νικών των γηπεδούχων ήταν στο 43%. Τα άδεια γήπεδα αλλοίωσαν την εικόνα του πρωταθλήματος.

= Ο Τίμο Βέρνερ έγινε ο πρώτος παίκτης μετά την περίοδο 1998-99 (τότε ήταν ο Κίρστεν με αντίπαλο τη Γκλάντμπαχ), που πετυχαίνει δύο χατ τρικ απέναντι στον ίδιο αντίπαλο, μέσα σε μία περίοδο. Επίσης ο Βέρνερ έφτασε τα 22 γκολ στη Μπουντεσλίγκα, που αποτελεί προσωπικό του ρεκόρ.

= Η Λειψία έχει σημειώσει 66 γκολ στο πρωτάθλημα μετά από 27 παιχνίδια, νέο ρεκόρ στην ιστορία του συλλόγου.

= Νέο ρεκόρ επίτευξης τερμάτων στην γερμανική λίγκα, αποτελούν τα 80 γκολ σε 27 ματς που έχει πετύχει η Μπάγερν.

= Ο Μάρτιν Χιντερέγκερ έχει πετύχει 8 γκολ μετά από ισάριθμες εκτελέσεις κόρνερ, νέο ρεκόρ στο γερμανικό πρωτάθλημα. Κανείς άλλος αμυντικός στα 5 κορυφαία ευρωπαϊκά πρωταθλήματα δεν έχει πετύχει τόσα γκολ, όσα ο Αυστριακός.

= Ο Τόμας Μίλερ, έφτασε τις 16 ασίστ και έπιασε το ρεκόρ του Ντε Μπρόινε από την περίοδο 2014-15, με τη φανέλα της Βόλφσμπουργκ.

= Η Βέρντερ Βρέμης είχε συγκεντρώσει μόλις έναν βαθμό στα προηγούμενα 7 παιχνίδια πρωταθλήματος. Αυτή την αγωνιστική πέτυχε την 1η της νίκη, μετά από την 18η αγωνιστική. 126 μέρες πέρασαν.

= Ο Σάντσο της Ντόρτμουντ, έφτασε τις 16 ασίστ, που αποτελεί νέο ρεκόρ για τον σύλλογο της Βεστφαλίας, τουλάχιστον από την περίοδο 2004-05 που υπάρχουν στατιστικά.

= Ο νεοφερμένος Μπρούνο Λαμπαντία νίκησε για 2η φορά σε ισάριθμα παιχνίδια στον πάγκο της Χέρτα και με τέρματα 7 υπέρ και κανέναν κατά! Κανείς άλλος τεχνικός στην ιστορία της Χέρτα δεν το ε΄χει καταφέρει αυτό.

= Ο Μπογιατά της Χέρτα έχει πετύχει και τα 4 εφετινά του τέρματα με κεφαλιές, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Σπεσιαλίστας.

= Ο Τζόσουα Ζίρκζεϊ της Μπάγερν είναι ο μοναδικός Ολλανδός που έχει σκοράρει στη Μπουντεσλίγκα, πριν καν κλείσει τα 19 του χρόνια.