Το τρίτο ημίχρονο από το ντέρμπι του “Καραϊσκάκη”

Τα εύσημα στους παίκτες του για τη νίκη επί του Παναθηναϊκού απένειμε ο Πέδρο Μαρτίνς μέσω των δηλώσεων που έκανε μετά το τέλος του ντέρμπι, ενώ τόνισε πως οι απουσίες και η κούραση έπαιξαν καταλυτικό ρόλο για την εικόνα της ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο. Αναλυτικά ο Πορτογάλος τεχνικός είπε:

Για το αν είναι ευχαριστημένος: Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια όλων των παικτών. Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών μας για 35 λεπτά. Στη συνέχεια άρχισε να βγαίνει η κούραση μας και η έλλειψη ρυθμού.

Για τις πολλές απουσίες: Έχει μεγάλη αξία η νίκη μας, αλλά δεν ψάχνουμε για δικαιολογίες. Είναι πολλές οι δυσκολίες, αλλά δεν τις χρησιμοποιούμε ως δικαιολογία. Κι άλλες ομάδες έχουν αντιμετωπίσει τέτοια προβλήματα και εμείς αυτό που θέλουμε είναι να τα αφήσουμε πίσω όλα αυτά και να συνεχίσουμε.

Για τις δύο διαφορετικές εικόνες: πραγματικά είχαμε δύο διαφορετικές εικόνες στο πρώτο και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε καθολική υπεροχή και θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο το σκορ. Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε, αλλά θα πρέπει να σκεφτούμε και τι έχουμε περάσει όλη την εβδομάδα. Πολλές απουσίες και ποδοσφαιριστές που είναι θετικοί στον κορονοϊό, όμως για εμάς μετράει το αποτέλεσμα.

Για το τι ευθύνεται για την αλλαγή της εικόνας: Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που συνέβαλαν στην αλλαγή της εικόνας. Ένας από αυτούς ήταν η κούραση. Υπήρχαν παίκτες που γύρισαν τελευταία στιγμή. Όπως ο Ντρέγκερ που επέστρεψε την Παρασκευή από την Τανζανία, όπως ο Σισέ που ήρθε καθυστερημένα από την Εθνική του, ο Φορτούνης και γενικά όλοι έκαναν μία μεγάλη προσπάθεια με τις εθνικές τους και όλο αυτό φάνηκε.

Για τις 82 νίκες του με τον Ολυμπιακό: Είναι καλό, είναι νούμερα και στατιστικές όλα. Το σημαντικό είναι να νικάει ο Ολυμπιακός και να παίρνει τίτλους.

@Στον αντίποδα ο προπονητής του ΠΑΟ, Λάζλο Μπόλονι δήλωσε: «Είμαι χαρούμενος με το δεύτερο ημίχρονο. Νομίζω ότι τα δώσαμε όλα απέναντι στον Ολυμπιακό. Αυτό είναι μεν 1-0, αλλά με βάση αυτό μπορούμε να προχωρήσουμε. Αυτό που είδαμε στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ότι μας έλειψε η ευστοχία στο επιθετικό κομμάτι. Πρέπει να ομολογήσω ότι σε αυτό το παιχνίδι χάσαμε πολύ καθαρές ευκαιρίες».

@Ο παίκτης που χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό, ο Κώστας Φορτούνης είπε: «Ξέρουμε ότι όταν παίζουμε ντέρμπι είναι πολύ δύσκολο. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ καλοί. Κυριαρχήσαμε και δεν αφήσαμε τον αντίπαλο καθόλου. Στο δεύτερο ημίχρονο μάς βγήκε η κούραση».

@Υποβασταζόμενος και κλαίγοντας αποχώρησε από το τερέν στο 89΄ ο Σαβιέρ και πήγε κατευθείαν για εξετάσεις καθώς εκφράζονται ανησυχίες για σοβαρή ζημιά στο γόνατό του.

@Τεράστια γκάφα της ΠΑΕ ΠΑΟ που σε ανάρτηση μετά το τέλος του ντέρμπι αναφέρει πως ολοκληρώθηκε… ισόπαλο με σκορ 1-1
Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 1-0: Για τους «πράσινους» έληξε 1-1 (pic)
@Ο Μαουρίσιο δήλωσε:  “Κάναμε μία καλή εμφάνιση, αλλά δεν είμαι ικανοποιημένος, γιατί μπορούσαμε να κάνουμε περισσότερα πράγματα και να κερδίζαμε τον αγώνα. Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν αυτό που θέλαμε να πραγματοποιήσουμε. Είναι δύσκολο να πω αυτή τη στιγμή το τί συνέβη. Παρόλα αυτά, νομίζω ότι πρέπει να δούμε το θετικό, ότι είχαμε αντίδραση στη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου. Κατά τη δική μου οπτική, κάναμε ένα παιχνίδι που μία μεγάλη ομάδα όπως ο Παναθηναϊκός, επιβάλλεται να κάνει. Δυστυχώς δεν μπορέσαμε να πετύχουμε τέρματα. Θεωρώ ότι αυτή η εμφάνισή μας πρέπει να αποτελέσει το έναυσμα για τη συνέχεια”.