Βόλεϊ: Φουλ για άνοδο ο Εθνικός

Σε έναν συναρπαστικό αγώνα στο Ζηρίνειο, Εθνικός και Παλλήνη χάρισαν θέαμα με τους Πειραιώτες να πανηγυρίζουν τη νίκη με 3-2 σετ και να κάνουν το «2 στα 2» στα πλέι οφ του νότιου ομίλου.

Το ξεκίνημα βρήκε τις δύο ομάδες μαζί στο σκορ μέχρι και το 7-7 όπου οι «Κυανόλευκοι» έτρεξαν ένα σερί 7-0 για να πάρα μια διαφορά ασφαλείας με 14-7 και τελικά να πανηγυρίσουν το 1-0 στα σετ.

Η Παλλήνη είχε απάντηση όμως που στο δεύτερο σετ αρχικά πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα 3 πόντων (9-6) και μετά μια διαφορά ασφαλείας (18-11) και όσο και αν προσπάθησαν οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν το σκορ, με την Παλλήνη να ισοφαρίζει σε 1-1 σετ με 25-21.

Στο 3ο σετ η τυπικά γηπεδούχος Παλλήνη πέτυχε κάτι που καμία άλλη ομάδα δεν μπόρεσε φέτος, παίρνοντας δεύτερο σετ από τον Εθνικό. Πιο συγκεντρωμένοι φάνηκαν οι παίκτες του κόουτς Αλεξανδρόπουλου που βρήκαν λύσεις στην πίεση του Εθνικού και πήραν το σετ με 25-22.

Εκεί μίλησε η ψυχή των παικτών του Σάκη Ψάρρα. Ο Εθνικός μπήκε αποφασισμένος να κάνει την ανατροπή και να μην γνωρίσει σήμερα την πρώτη του ήττα και το κατάφερε. Κατά τη διάρκεια του 4ου σετ οι Πειραιώτες πήραν το προβάδισμα ακόμα και με 10 πόντους και τελικά επικράτησαν με +12 με 25-13, ισοφαρίζοντας έτσι σε 2-2 σετ.

Στο 5ο σετ ο Εθνικός επικράτησε με 15-10 και πανηγύρισε τη νίκη με 3-2 σετ.

Τα σέτ: 15-25, 25-21, 25-22, 13-25, 10-15

ΑΟ Παλλήνης (Αλεξανδρόπουλος):Αριστόπουλος 4(1 μπλοκ),Αντωνάκης,Ρούσης 5(2 άσοι,2 μπλοκ),Κουλοχέρης 7(1 μπλοκ),Μήττας 8, 58%-40%,Μπιλλήρης 16(2 μπλοκ)-46%-25%,Μπούρας(λ) 47%-17%/Χριστοφορίδης 10(2 άσοι, 2 μπλοκ),Τσικάτος 15,Κοντοδήμας,Χριστόπουλος.

Εθνικός (Σ.Ψάρρας):Δεληπρίμης 18,(2 άσοι,1 μπλοκ) 94%-71%,Μπάσης 12(1 άσος,5 μπλοκ),Παπαδόπουλος 25(1 άσος,3 μπλοκ),Μαντέκας 10(1 μπλοκ) 67%-42%,Καρακίτσος 3(2 άσοι),Τουρνάκης 11(1 μπλοκ),Βολουδάκης (λ) 57%-35%/Πολυχρόνου 7(1 άσο, 2 μπλοκ),Ράμος 1,Δημητούλης,Σιώπης,Αδαμόπουλος.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο Ζηρίνειο βρέθηκαν οπαδοί και των δύο ομάδων και δημιούργησαν μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα.