Υποκλίθηκε στην ανωτερότητα της Μπάγερν!

Γκνάμπρι-Λεβαντόφσκι «έκρυβαν» τη μπάλα και η Μπάγερν συνέτριψε 3-0 στο «Στάμφορντ Μπριτζ» την Τσέλσι, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά την πρόκριση της στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Όλα κρίθηκαν στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου, όταν ο Γκνάμπρι, από ισάριθμες ασίστ του Λεβαντόφσκι, σκόραρε δις μέσα σε τρία λεπτά (51΄, 54΄). Το εκπληκτικό με τον 25χρονο επιθετικό είναι ότι και τα 6 του τέρματα στο Τσάμπιονς Λιγκ, τα έχει πετύχει στο Λονδίνο, απέναντι σε αγγλικές ομάδες!

Τον θρίαμβο ολοκλήρωσε στο 76ο λεπτό ο Πολωνός επιθετικός, ο οποίος έφτασε τα 9 εκτός έδρας τέρματα εφέτος στη διοργάνωση, πιάνοντας στην κορυφή της σχετικής λίστας τον Κριστιάνο Ρονάλντο την περίοδο 2013-14. Επίσης ο Λεβαντόφσκι έπιασε στην 4η θέση των μεγαλύτερων σκόρερ όλων των εποχών στη διοργάνωση, τον Καρίμ Μπενζεμά, στα 64 τέρματα (1ος με 128 ο Ρονάλντο, 2ος με 114 ο Μέσι, 3ος με 71 ο Ραούλ).

Με αυτή της τη νίκη η Μπάγερν έγινε μόλις η 4η ομάδα στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ που καταφέρνει να νικήσει και στα 7 πρώτα της παιχνίδια στο θεσμό, μετά την Μπαρτσελόνα (2002-03)και την Ρεάλ Μαδρίτης (2014-15). Σημειολογικά και οι δύο κατέκτησαν εκείνη τη σεζόν το τρόπαιο!
Η Τσέλσι ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Αλόνσο στο 83΄, ο πρώτος παίκτης των Λονδρέζων που αποβάλλεται σε αγώνα Τσάμπιονς Λιγκ, μετά τον Τζον Τέρι τον Απρίλιο του 2012.

ΤΣΕΛΣΙ: Καμπαγέρο, Ρίντιγκερ, Αθπιλικουέτα (73’ Πέδρο), Αλόνσο, Κρίστενσεν, Τζέιμς, Κόβασιτς, Ζορζίνιο, Μπάρκλεϊ (61’ Γουίλιαν), Μάουντ, Ζιρού (61’ Έιμπραχαμ)
ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Παβάρ, Αλάμπα, Ντέιβις, Μπόατενγκ, Κίμιχ, Τιάγκο (90’ Γκορέτσκα), Γκνάμπρι (85’ Τολισό), Κομάν (66’ Κοουτίνιο), Μίλερ, Λεβαντόφσκι